TEMA 5. Yıl, TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN

1998 yılı baskısı “Türkiye Çöl Olmasın” temalı hatıra paranın tasarımcısıdır.

Paranın deseni, Darphane ile TEMA işbirliğinde düzenlenen Erozyon konulu hatıra para yarışmasında, “TEMA’nın beşinci yılını vurgulayan, 5 ağaç gövdesi ve toprağın kanseri olarak bilinen erozyon neticesi oluşacak acılı töreni de ağaçların yapraklarından oluşan çelenkle simgeleyen” ve yapraklarında TEMA Vakfının “TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN” sloganını taşıyan desen, oy birliği ile birincilik kazandı.

Hatıra para 925 ayar gümüş ve pirinç olarak iki tipte üretildi, ilk basılan para 1 no’lu sertifikasıyla TEMA başkanı Hayrettin Karaca’ya takdim edildi (*28, Sf. 2)

 

 

 


Sanatçı ayrıca 2000 Yılında 34. Dünya Satranç Olimpiyatı için basılacak hatıra paraların tasarımı için açılan yarışmaya katıldı, eserlerinden biri jüri tarafından “övgüye değer”, ikisi de “teşekkür’e layık”  görüldü. (Satranç hatıra parasında Necmi Özgür ve Beti Cenudioğlu‘nun tasarımları seçildi)

1977 doğumlu sanatçı, 1995’te İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun oldu, 2001 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.

www.seckinpirim.com

kapak foto: ithafsanat.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir