2022 Büyük Taarruz’un 100. Yıldönümü gümüş

Hatıra paranın ön yüzünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz günü Kocatepe’deki hali  görülür. Dış halkanın üst yarısında “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILI 26 AĞUSTOS 1922” ibaresi yazılıdır.

Arka yüzünde, dış kenar boyunca “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” ve “REPUBLIC OF TÜRKİYE” ibareleri tepedeki ay yıldızın iki yanında ana deseni çevreler. Altta 20 Türk Lirası değeri ve 2022 tarihi ile Darphane logosu bulunur.

Açıklama

Katalog No: KM#

Hatıra paranın ön yüzünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz günü Kocatepe’de Etem Tem tarafından çekilen fotoğrafındaki ünlü duruşu ve altında Başkumandanlık Meydan Muharebesinden hücum eden askerlerin resmedildiği bir sahne görülür. Dış halkanın üst yarısında “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILI 26 AĞUSTOS 1922” ibaresi yazılıdır.

Aynı temalı, polimer halkalı gümüş ve bronz hatıra paralar ile tedavül 1 Lira hatıra versiyonundaki Tekin Gülbasar eseri kompozisyon kullanıldı.

Arka yüzünde, orta göbekte Atatürk’ün Kocatepe’deki düşünceli halini ay yıldız içinde gösteren 100. Yıl logosu ve altında “BÜYÜK TAARRUZ’UN YÜZÜNCÜ YILI” yazılıdır. Dış kenar boyunca “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” ve “REPUBLIC OF TÜRKİYE” ibareleri tepedeki ay yıldızın iki yanında ana deseni çevreler. Altta 20 Türk Lirası değeri ve Darphane logosu ile 2022 tarihi bulunur.

Ek bilgi

Çap

Kalınlık

Ağırlık

Madeni

Kenar

Baskı Özelliği

Yazı - Tura Yönü

Tasarımcı

Baskı Adedi

Yurtiçi Tedavül/Satış Adedi

Tedavüle Verildiği Tarih

Tedavülden Kaldırıldığı Tarih

Nominal Değer

Hoşunuza gidebilir…