1934 – 100 Kuruş

Tura yüzünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün sola bakan portresi, etrafında “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi, ve altında zeytin dalları resmedilmiştir.

Yazı tarafında ise 100 Kuruş ibaresi, açıklığı yukarı doğru ay ve yıldız, 1934 tarihinin etrafında meşe dalları, hilalin etrafında ise buğday başakları vardır.

Açıklama

Katalog No: KM#860, 860.1a, 860.2

Harf Devriminden sonra yeni harflerle basılıp tedavüle verilen ilk paradır.

Tasarımı için yarışma düzenlenmiş; Jüri kazananları tura yüzü için Ahmet Mesrur Durum Bey‘in Gazi Mustafa Kemal portesi, yazı yüzünün tasarımı olarak da Güzel Sanatlar Akademisi öğretmenlerinden Vedat Ömer Ar’ın tasarımı olarak ilan etti.

Yarışma süreci ve jüri tercihleri dönemin basınında bolca yer bulmuş, ilan edilen ilk sonuç, yarışmaya katılan diğer sanatçıların eleştirilerine hedef oldu.

Yarışmaya katılan heykeltraşlardan Nermin Faruki Hanım, seçilen tasarımı yeterince çağdaş bulmadığını, Ressam Ali Cemal Bey ise katılımcı zarfının şartnameye aykırı olarak açılmış halde iade edildiğini dönemin Cumhuriyet Gazetesine iletti.

Zaman Gazetesinin 26 Ekim 1934 tarihli haberine göre, açıklanan sonuçlardan bir süre sonra Ressam Ali Cemal Bey’in kalıpları Maliye Bakanlığı’nca kendisinden satın alınıp 100 Kuruş sikkelerde kullanıldı. 

1944 senesine kadar, Latin harfleri ile basılan madeni paralarda “Cumhuriyet” kelimesi “Cümhuriyet” şeklinde, “ü” harfi ile yazılmıştır.
U/ü gibi yakın sesleri içeren Osmanlıca kelimelerin yeni alfabeye transliterasyonu tam oturana kadar bu durumlar olağandı.

Yazı yüzündeki yıldızın boyunun ve kenara olan mesafesinin değişiklik gösterdiği farklı kalıplarla basılan varyasyonları mevcuttur.

Ek bilgi

Çap

Kalınlık

Ağırlık

Madeni

,

Kenar

,

Baskı Özelliği

Yazı - Tura Yönü

Tasarımcı

Baskı Adedi

Tedavüle Verildiği Tarih

Tedavülden Kaldırıldığı Tarih

Nominal Değer

,